(11kB) Pocztówka z wakacji V
czyli "Projekt MADERA""Projekt MADERA" - Jan Hejczyk (ciąg dalszy, w odpowiedzi na ...)


Czy byłeś w Prazeres ? Widzę że tak, w tej małej miejscowości w południowo-zachodniej części Madery, w której największym pracodawcą jest hotel Jardim Atlantico kilkadziesiąt metrów od parkingu roztacza się panorama z przepięknym widokiem na położoną 550 m niżej miejscowość Paul do Mar. Wieczorem z balkonu pokoju 8401 można podziwiać takie zachody slońca.
(32kB)


Znając zamiłowanie Twoje i niektórych członków Forum do wędrowek, sądze że byłeś na najwyższym szczycie wyspy Pico Ruivo de Santana (1862m) z którego roztaczają się przepiękne widoki w każdą stronę m.in. na Achada do Teixeira.
(51kB)


Wschodnia część wyspy to półwysep Ponta de Sao Lourenco gdzie od parkingu do najdalej wysuniętego cypla można zaliczyć piekną a momentami i niebezpieczną wędrówke.
(50kB)


Miasto portowe i stolica Funchal zamieszkują piękności, które za niewielką opłatą pozwalają się fotografować i nie zasłaniają niczego. Ich piękno egzystuje w istocie ich nagości a ich adres to www.madeiraorchid.com.


Blondi
(40kB)


Dark Side
(40kB)


Pink Crazy
(40kB)


Pink Joy
(40kB)


Red-Scarlet Moisture
(40kB)


Violett
(40kB)


Wild Belle
(40kB)

Jak co roku (mam nadzieję) czas na pocztówki z wakacji - Robert Piecuch


Jeśli ktoś szuka na Madeir-ze niekończących sie piaszczystych plaz, to powinien jechać nad Bałtyk albo Morze Połnocne.
(53kB)


Wyspa prezentuje się raczej jako twierdza ze swoimi pionowymi brzegami, z których rzeki spadają do Atlantyku.
(57kB)


Oczywiście jest kilka miejsc, gdzie człowiek mógł złapać grunt pod nogami.
(32kB)


Patrząc na Atlantyk w kierunku zachodnim, często myślałem o tym co robią nasi na lewym półdupku ...
(51kB)

"Projekt MADERA" - Jan Hejczyk


Przygotowując się do urlopu Marysia postanowiła koniecznie napić sie kawy na jachcie "Vagrant" o czym zostałem poinformowany. Naturalnie mając ambiwalentny stosunek do wszystkiego co pływa a jest mniejsze od lotniskowca przyjąłem to bezentuzjazmu ale jak powiedziała że byl to jacht "The Beatles" postanowiłem go zobaczyć. Niestety z jachtu i jego dumy nie zostało zbyt wiele, przerobiono go na restauracje i nawet nie stoi w wodzie tylko wyciagnięty na brzeg w portowym mieście i stolicy wyspy Funchal, tak że nawet nie mozna mu życzyć "stopy wody po kielem".

(75kB)
Przed jachtem "Vagrant".


Na północy Madery na końcu doliny o tej samej nazwie znajduje się miejscowość Sao Vincente. Dojazd od południa jest możliwy na dwa sposoby.
1. Piekną doliną Ribeira Brava i dalej przez najdłuższy tunel na tej wyspie okolo 3,5
2. Górą przez przełecz Encumeda
Druga możliwość jest o wiele piękniejsza pod warunkiem, że na przełęczy jest piękna pogoda co w zimie jest niepewne, ponieważ ciepłe powietrze z południa trafia tutaj chlodniejsze i wilgotne powietrze z północy.
W tej miescowości oprócz znanych zabytków godnych obejrzenia znajdują sie tzw. Grutas de Sao Vincente te groty, odkryte przed okolo 100 laty od 1996 są dostępne do zwiedzania. Groty te są skutkiem nagromadzenia się w płynącej lawie gazów i tak przed ok. 400000 laty powstał kompleks, którym na odcinku 700 mozna zwiedzic.

(96kB)
"Widok na przełęcz Encumeda i tunel prowadzący na północną stronę Madery

(105kB)
"Po wejściu do kompleksu grot Sao Vincente"

(95kB)
"Woda w grotach nie jest ani zimna ani glęboka, pomimo tego kapiel jest niedozwolona"Na tej planecie, na której przypadło nam żyć są różne miejscowości. W jednych ludzie żyją i myślą, że takie zdobycze cywilizacji jak drogi, poczta, dostęp do energii elektrycznej czy telewizja są tak oczywiste, że nikt się nad tym nie zastanawia. Poczta ta normalna jest juz prawie antykiem, energia jest z gniazdka w ścianie, a telewizja była zawsze, są to zdobycze, które dla nas istnieją niejako od zarania dziejow.
Istnieją także miejscowości gdzie do 1950 poczta była donoszona przez jedną kobietę, która codziennie pokonywała ok. 400 m różnicy wzniesień niosąc przesyłki w koszu na głowie. Zchodząc z miejsca zwanego Eira do Serrado w kierunku miejscowości Curral das Freiras i wracając z powrotem scieżka wijąca się serpentyną w wschodniej ścianie Pico do Sorrado pokonywała 58 zakretów. Energie elektryczną doprowadzono w 1961 a od 1981 mieszkańcy Curral das Freiras mogą ogladąc jeden program telewizyjny.

(76kB)
"W takich miejscach drogi, poczta, enenrgia elektryczna czy telewizja są tak oczywiste jak powietrze do oddychania"

(99kB)
"Widok na Curral das Freiras z Eira do Serrado tutaj energię doprowadzono w 1961 a jeden program telewizyjny można oglądac od 1981"

(102kB)
"Najłatwiejsze miejsce na scieżce, którą do 1950 "przebiegala" listonoszka niosąc na głowie kosz z przesyłkami do Curral das Freiras"